Rady
Zpět Kupředu!
Kozel Web
Kozlovy cesty - II.dil

Starsi cisla
Poplach po anglicko-cinsku

Muj pobyt zde se (konecne) chyli ku konci. Myslel jsem, ze mne uz nic neobvykleho neprekvapi. Vanu bez sprchy zvladam jako rodily lord, oddelene kohoutky mne jiz do "varu" neprivadeji a meluzina je mou sestrou. Vcera se vsak stalo neco, co zrejme i domorodce "lehce" vyrusi. Koukam se na svuj oblibeny serial "Red Dwarf" (Cerveny trpaslik) a najednou zacne houkat sirena. Pobavene hledim na obrazovku v ocekavani dalsi komicke situace k popukani. Cekam, ale nic, co by odpovidalo poplachu, se v televizi neodehralo. Zvednu oci ke stropu a uvedomuji si pritomnost pozarnich cidel. Zacinam si uvedomovat blizici se nebezpeci. Poucen filmy o inspektoru Clouseau beru do ruky destnik a chvatam do kuchyne. Po chvilce rozkoukavani v kouri si vsimam dvou cinskych spolubydlicich, kterak pripravuji nejaky domorody pokrm. (Vsuvka: Neznam cinskou kuchyni tak dobre, ale tohle melo stejne projevy, jako kdyz se nam onehda vyvarila voda pri priprave hoveziho masa pro nasi psi selmu.) Situaci jsem strizlive ohodnotil jako nedostatek kucharskych dovednosti, odlozil jsem destnik a pocal hledat ovladaci skrinku alarmu. Nasel jsem ji v mziku. Obsahovala asi 10 tlacitek, kazde samozrejme popsane. Za usilovneho "rvani" siren jsem skocil po prvnim spasnem tlacitku s napisem "Silence sirene" (vyborne pro opakovani slovicek). Sireny zmlkly, nicmene diody na panelu vyvadely, jako barevna hudba, kterou si kdysi sestrojil muj bratr pro zpestreni poslechu skupiny ABBA. Pocal jsem tedy v pruzkumu dalsich tlacitek. Moji pozornost upotalo, jak jinak, tlacitko RESET. Nenasel jsem v sobe vsak odvahu vrhnout se po nem hned. Snazil jsem se studovat urychlene navod, ale vidina zaheho prijezdu hasicich vozu a mokreho pyzama mne nakonec presvedcila a RESET "byl muj". Spasne to tlacitko! Uz po nekolikate mi zachranilo zivot. Jiste si jeste pamatujete, kterak zde bylo pred necelym mesicem vyhlaseno za nejspolehlivejsi klavesu zdejsich pocitacu. Na konci cele me "protipozarni" akce byla hrejiva slova vdeku a oceneni z ust cinskych spolubydlicich, kterym jsem vubec nerozumel.
Otec - pozarni preventista - by na mne byl urcite velice pysny.

Leeds

Velká průmyslová aglomerace. Pro milovníky památek naprosto nevhodné. V lepším případě je nenajdete, v horším ano a to zastavěné několika ohromnými novostavbami architektonicky nevábně řešenými. Centrum města bych označil za komprimované, každý prostor je využit do posledního puntíku (no možná palce). Pojedete-li do Leedsu autem, poznáte jej dle tří tepelných elektráren v těsném sledu. Kdybych byl chemik, mohl bych vám dokonce popsat charakteristické složení ovzduší. Návštěvu města doporučuji následujícím skupinám osob či osobám: min. GRÉGROVI, chemikům, energetikům, české vojenské protichemické jednotce a nezaměstnaným metařům (koště s sebou).

(Stary) York

V sobotu jsem se na zaklade doporuceni mnoha znamych vydal do Yorku. Bylo charakteristicke mlhave pocasi i nejaka ta kapka z nebe padla. Cesta autobusem trvala asi jeden a pul hodiny, krome absence jakehokoli mista na odlozeni prirucnihu ruksaku nebyla nikterak vyjimecna. Tesne pred prijezdem do Yorku jsem mel obavy, kterym smerem se vydat, abych snad neprehledl nejakou tu stredovekou pamatku. Problem byl vsak vyresen hned po vystoupeni z busu. Byl jsem strzen davem zvedavych turistu a vlacen bez vlastniho prispeni (krome pohybu nohou) kolem vsech pametihodnosti. Behem dvou hodin jsem videl vse (centrum je prekvapive male).
Pro ty, kteri nemaji radi masovou turistiku, jsem pripravil odkaz na virtualni prohlidku mesta Yorku.

Globalizace

Tohle slovo zni jak zaklinadlo. Behem zde navstevovanych prednasek se sklonovalo ve vsech padech. Az pri pohledu na zpravy BBC jsem si uvedomil, co to muze mimo jine znamenat. Vcera (4.2.) cena za bochnik chleba v Anglii padla na neuveritelnych 7p (3,50 Kc). Dostala se tak na uroven roku 1960. Za vsechno muze hrstka nadnarodnich spolecnosti provozujici retezce supermarketu (TESCO, ALDI, ASDA, ...). Bezni pekari pritom tvrdi, ze naklady na jeden bochnik jsou kolem 40p.
Do souvislosti s tim zapada i reportaz BBC 2 o pestovani geneticky slechtenych odrud rostlin, ktere se vyznacuji nadmernymi velikostmi pri minimalnich nakladech - proces rustu bych si dovolil oznacit za bujeni. V poradu za obchodniky hovorili prave zastupci supermarketu.
Dalsi zajimavy obrazek jsem zachytil pobliz mistniho supermarketu TESCO. Soucasti arealu je i benzinova stanice stejneho nazvu. To by asi nebylo samo o sobe tak zajimave, kdyby v tesne blizkosti po stranach ctyrproudove komunikace nestaly dve naprosto opustene benzinove pumpy. Kdo je asi opustil a proc?
Nemam vyhraneny nazor na globalizaci, ale pokladal jsem za zajimave zminit se o jejich projevech v Britanii.

Dr. Watson

Jistě jste si již všimli, že můj vztah k počítačům v Hullu se vyhrotil již v prvních dnech pobytu. Až dnes jsem však přemohl nesmírné zábrany cokoli o těchto šmejdech napsat. Kdo má rád známou dvojici postav z knih A.C.Doyla Holmese a Watsona, nechť tuto story nečte. Mohl by na ně totiž zanevřít. Pod dlouhé době výzkumů jsem přišel na to, kdo je hlavním strůjcem většiny pádů zdejšího systému. Je to Sherlock Netscape a v těsném sledu za ním Dr. Watson. Ach, jak je nesnáším! Netscape nejprve začne oznamovat pyšně "Starting Java ...". Po dvou minutách "chroustání" disku barevně doprovázeném červenou LED Netscape opouští scénu, jsa evidentně unaven (uJaven), a na scénu přichází Dr. Watson. Watson vše řeší s příslovečným anglickým klidem, Vás ovšem přivádí do varu. Posléze se pokusíte spustit Netscape znovu a již se ocitáte na samém dně WIN NT. Modrá obrazovka vydá svědectví o tragédii. K večeru, když už člověk prochází podobnou peripetií po desáté (bootování trvá tak 10 minut), začíná se počítači pomalu ale účinně mstít. Zalistuje pamětí a vzpomíná, co že se počítači v žádném případě nemá dělat. Začnu sérií rychle následujících RESETů, potom provedu bleskurychlé zapnutí a vypnutí. Dokonce jsem jednou klesl tak hluboko, že jsem použil i hrubé násilí, když jsem počítač "polaskal" zaťatou pěstí. Chvála TELNETu, který mě vždy odvede do bezpečí hradeckého LINUXu či IRISu.
A dovolte mi zakončit parafrází reklamního sloganu zdejšího margarínu: "You can't believe it's computer" (původně "it's not butter").

Den ve Scarborough

Jistě jste již někdy zaslechli větu: "Toto léto strávím ve Scarborough ..." Dlouho jsem netušil, co na tom městě všichni mají. V sobotu se mi ale poštěstilo strávit tam alespoň čtyři hodiny. Počasí bylo po ránu pochmurné, ovšem po příjezdu ihned vykouklo sluníčko a svítilo, dokud jsem nevyfotil zbytek filmu.
Tak co je to vlastně za zázrak. Je tam několik pláží - bohužel nepůjčovali slunečníky ani plavky. Domorodci říkají, že se zde lze bez problémů koupat i v zimě. Teplota moře v létě se zde prý neliší. Je tam ohromná zřícenina hradu. Řekl bych Vám celou jeho historii, ale nechci zdržovat a dle zpráv z domova se zdá, že brzy na tom budeme všichni tak dobže, že do Scarborough budeme v létě jezdit na dovolenou.
Mám-li na závěr zhodnotit dva uskutečněné výlety, lze to provést jednou krátkou větou. Kam se hrabe YORK !!!
Pro KozelWeb Tomáš Kozel

Britska meluzina

Priroda s Anglii dela divy. Diky sve relativne "placate" krajine si muze vitr nad ostrovy delat, co chce. Trhat rychlostni rekordy, prenaset predmety rozlicneho typu na ruzne dlouhe vzdalenosti, stejne tak vytvaret na hlavach chodcu neuveritelne kadernicke kreatury (pokud se jedna o tupe ci paruku, je mozne, ze je vitr "exportuje" do zcela jine zeme, treba i na jiny kontinent). Ja jsem napriklad dnes rano prochazel arealem univerzity a tentokrat jsem se nemusel soustredit na zaludne holuby, ale na nekolik popelnic letavych (novy druh), ktere se vznasely v nepatrne vysce nad zemi. Pokud bych vzal analogii s vlastovkami, znamenalo by to dnes v noci pekny "slejvak".
Okna a dvere budov jsou zde potom navrzena tak, aby pri kontaktu s vetrem vydavaly co nejstrasidelnejsi zvuky. Tesneni techto oken jsou take uzpusobena. I zavrene okno tak propousti do mistnosti vetricek, ktery akorat staci k rozpohybovani zaclon a zavesu. Clovek se potom zacne trast strachy (mozna spis zimou) a ceka, kdy okna rozrazi nejaka z ostrovnich priser.

Smenny kurz

Dovolte, abych se v tomto prispevku zameril na problem urceni realneho vztahu mezi korunou a librou (oficialne asi 53 Kc). Uvedu zde ruzne prepocty cen v naturaliich platne pro Britanii. Sami si srovnejte cenove pomery pro CR.

vlak Londyn-Hull = mobil+"TWIST v GO"
Chleba(std.) = Autobus do centra(=2km)
nebo Sampon
Pohled = Chleba (TESCO)
Nastupni rocni plat ucitele ZS = Renault Megane Scenic

Starsi vydani